Primăria comunei Bălțătești, cu sprijinul Asociatiei Grup de Acțiune Locală Ținutul Zimbrilor, a făcut o achiziție deosebit de necesară comunității locale: un buldoexcavator nou CATERPILLAR model 428F2. Achiziția a fost făcută în cadrul proiectului Îmbunătățirea serviciilor publice locale adresate populației comunei prin achiziționarea unui buldoexcavator în comuna Bălțătești, județul Neamț, contract de finanțare nr.C1920074X214012905721/30.05.2019. Valoarea totală a proiectului este de 318.280,00 lei, din care eligibil 283.967,23 lei și 34.312,77 lei, neeligibil.

Utilajul va deservi populația comunei noastre în cazul unor situații deosebite generate de condițiile meteo pe timp de iarnă,respectiv curățatul și transportul zăpezii de pe căile publice și menținerea acestora în condiții optime pe timp de polei și îngheț, intervenții în ajutorul Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență din cadrul primăriei, lucrări de intreținere a drumurilor din comună, lucrări de întreținere a canalelor de scurgere a apelor pluviale, precum și alte activități de gospodărire comunală.

Primarul și Consiliul Local le mulțumesc celor implicați în derularea și implementarea proiectului și speră într-o colaborare și mai fructuoasă în viitor pentru realizarea de noi proiecte în folosul comunității.